Hornád

Cyprus

Cyprus je tou pravou destináciou pre každého, kto miluje nádherné pláže, čisté a príjemne teplé more a kvalitné hotely s výbornými službami. „Ostrov lásky“ alebo „Afroditin ostrov“, aj to sú prezývky, s ktorými sa pri popise tohto ostrova stretnete. Práve tu sa totiž podľa gréckej mytológie z morskej peny zrodila grécka bohyňa lásky a krásy Afrodita. Miesto jej narodenia nemohlo byť vybraté lepšie, členité pobrežie obmýva nádherné more, ktorého vlny rozprávajú príbehy viažuce sa k histórii tohto miesta.

Cyprus je od roku 1974 rozdelený na severný Cyprus – turecká časť a južný Cyprus – grécka časť. Ostrov sa nachádza na križovatke námorných ciest medzi Áziou, Afrikou a Európou. Jeho bohatá história siaha 9000 rokov do minulosti. Gréci, Rimania, Byzantínci, Benátčania či Turci vtlačili ostrovu svoju pečať a zanechali za sebou všadeprítomné symboly dokazujúce jedinečnosť ich architektúry. Práve preto tu môžete obdivovať antické paláce a divadlá, koloseum, románske baziliky, byzantské kláštory, benátske pevnosti či turecké mešity s minaretmi. V súčasnosti žijú na ostrove dva hlavné národy: cyperskí Gréci obývajúci juhozápadnú časť ostrova a cyperskí Turci, žijúci na severovýchode. Väčšina pláží s jemným svetlým pieskom a krištáľovo čistou vodou má pozvoľný vstup do mora, preto je kúpanie vhodné aj pre deti.

Cyprus – Severný Cyprus

Legenda hovorí, že keď Caesar hľadal pre Kleopatru dôkaz lásky, rozhodol sa, že jej daruje zem stojacu na križovatke troch kontinentov, a tou krajinou bol Cyprus. Tento bájny ostrov, ktorý má žiarivú históriu, fascinujúcu prírodu s prekrásnymi plážami a to najteplejšie objatie v Stredomorí, bol mnoho rokov pod britskou nadvládou a dnes dýcha svojou pestrofarebnou atmosférou a zmesou rôznych kultúr.

Tento slnkom zaliaty ostrov, ktorý je rozdelený na Severný Cyprus – turecká časť a Južný Cyprus – grécka časť, leží iba 70 km od tureckej pevniny. Na severnom Cypre, ďaleko od masového turizmu, čaká návštevníkov kúzelná krajina, do ktorej sa vaše srdce zamiluje na celý život. Vysoké pohoria zvážajúce sa k skalným zátokám, olivové sady, citrónové a pomarančové plantáže, slnkom spálené planiny, pokojné lesy, háje svätojánskeho chleba, osamelé kláštory, križiacke hrady a tie najkrajšie piesočnaté pláže, aké si dokážete predstaviť – to všetko na vás čaká na tomto podmanivom kúsku zeme. Či už ste milovník prírody, archeológ, horlivý chodec, športovec alebo jednoducho vyznávač plážovej dovolenky, tento malý ostrov s takmer 9000 ročnou históriou je dokonalým miestom pre každého z vás. Ak k tomu pridáte povestnú priateľskosť, vychýrenú pohostinnosť a životný optimizmus domácich obyvateľov v kombinácii s rozmanitou kuchyňou, máte ten najchutnejší recept na idylickú dovolenku.