Hornád

Grécko

GRÉCKO je magická krajina plná prekvapení – krajina posiata historickými pamiatkami, opradená bájami, kde bohovia určovali život ľudí. Je to kolíska dnešnej vzdelanosti Európy i Ameriky, vlasť bájneho kráľa Mínóna, Daidala i Ikara, Homéra, veľkých mysliteľov Platóna a Aristotela, ale aj Alexandra Veľkého. Grécko však nežije len minulosťou. Keď človek raz spozná mentalitu Grékov, s radosťou sa k nim vráti. Najdôležitejšími hodnotami pre Grékov je zdravie a radosť zo života, čo ovplyvňuje ich konanie. Každý kút krajiny je iný a jej rozmanitosť je obrovská. Treba sa len poradiť a rozhodnúť sa pre to, čo je nášmu srdcu najbližšie. Thessaloniki (Solún) hlavné mesto gréckej Macedónie, druhé najväčšie mesto Grécka, rodisko sv. Cyrila a Metoda, leží na najvnútornejšom mieste Termského zálivu. Je to turistami najvyhľadávanejšie mesto európskeho typu v Grécku. Neďaleko Solúnu, približne 70 až 100 km sa nachádza Olympská riviéra.

Grécko – Korfu

Korfu je miesto, kde žijú ľudia od antických čias až po súčasnosť s rešpektom voči tradíciám. Strategická poloha ostrova ako vstupnej brány Jadranu spôsobila, že od dávnych čias zastával dôležitú pozíciu v histórii Stredomoria. Stal sa domovom pre Angličana lorda Byrona, aj pre rakúsku cisárovnú Sissi, ktorá si tu nechala postaviť zámoček Achillion. Svet Korfu, to sú usmievaví, pohostinní obyvatelia, dych histórie, ostrov neskutočne bohatý na prírodné krásy. Ani nezbadáte, kedy sa na krátky okamih stanete aj vy jeho súčasťou.

Prírodné krásy, rozmanitá flóra a fauna, nádherné pláže, krištáľovo čisté more, chodníčky, ktoré sa prepletajú olivovými hájmi a všade prítomné zvyky obyvateľov, to je ponuka „Smaragdového ostrova“. Aby ste i vy objavili jeho podmanivé čaro, stačí si spraviť výlet do niektorej z malebných horských dediniek, vychutnať si tradičnú grécku kávu v pravom kafeione, zahrať si s domácimi klasickú hru tavli, či navštíviť jeden z mnohých ortodoxných kláštorov, ktoré určite objavíte počas svojich potuliek.

Grécko – Kos

Kos leží na rozhraní medzi tajomným Orientom a európskou civilizáciou, veď do starovekého Halikarnassu (dnešný turecký Bodrum) sú to len 3 námorné míle. Takmer všetky epochy, ktoré hýbali jeho dejinami, tu zanechali nemých kamenných svedkov: ruiny helénskej a rímskej doby, mohutnú stredovekú pevnosť v prístave symbolizujúcu moc johanitov, či veže minaretov, ktoré svedčia o dlhej tureckej nadvláde. Hrdinovia starého Grécka však dodávali ľuďom odvahu a nádej i na Kose.

Ich úcta k nim siaha až do dnešných čias, veď okrem božských mien tu nájdeme i množstvo hotelov nesúcich mená slávnych a bájami opradených hrdinov. Ale najviac je s ostrovom späté meno jeho najslávnejšieho rodáka – zakladateľa medicíny Hippokrata. Vstúpil do dejín ako prvý lekár, ktorý oddeľoval liečenie od mágie a kúziel. Počas svojho života založil aj prvú nemocnicu – Asklépion, kde boli okrem kúpeľov a lôžkovej časti pre pacientov aj dva chrámy zasvätené bohu Asklépiovi. Dnes je jedinečnou historickou pamiatkou, ktorú by si žiaden cestovateľ nemal nechať ujsť. Ostrov Kos je ideálny pre tých, ktorí okrem slnečných dovolenkových chvíľ pri mori preferujú aj letoviská nezasiahnuté masovou turistikou posledných desaťročí. Okrem histórie a jedinečných pamiatok nájdete na ostrove čarokrásne čisté piesočnaté alebo kamienkové pláže, bujnú zeleň vo vnútrozemí a božský pokoj. Ak však predsa len zatúžite spestriť si chvíle oddychu, skúste si vychutnať niektorý z vodných športov, na Kose tak obľúbených, alebo môžete tento ostrov spoznať na bicykli, či prenajať si auto. Pridajte sa teda aj vy k milovníkom „Malého Rhodosu“, ako ostrov Kos familiárne nazývajú dovolenkári.

Grécko – Kréta

Bájna Kréta je čarovný ostrov opradený mýtmi, miesto zrodu najvyššieho z gréckych bohov Dia, kolíska európskej civilizácie. Je najväčším gréckym ostrovom a súčasne najjužnejšie položeným ostrovom v Európe. Kréta je romantická, s prekrásnymi piesočnatými plážami, vysokými pohoriami striedajúcimi sa s úrodnými nížinami, s hájmi olivovníkov, či s úchvatnými zálivmi s azúrovo modrým morom, lákajúcim množstvo turistov na strávenie pokojnej dovolenky práve na tomto mieste.

Kréta vonia Afrikou – oddeľuje Európu od Afriky, Egejské more od Lýbijského mora.

Grécko – Rhodos

Najväčší zo súostrovia Dodekanese a štvrtý najväčší spomedzi gréckych ostrovov, ostrov Rhodos, je opradený desiatkami starých mýtov. Jeden z nich vás bude lákať neopakovateľnou nádherou prírody a tvrdiť vám, že ostrov je pomenovaný podľa oslnivej ruže – ródos. Ďalší je opradený tajomstvom nymfy Rhodos – dcéry boha Poseidona. Alebo uverte spolu s nami legende, podľa ktorej je Rhodos ostrovom boha slnka Hélia, ktorý ho pomenoval po svojej manželke Rhode. Ktorý z mýtov o Rhodose láka vás?

Na počesť boha Hélia stál kedysi v Mandraki, dnešnom prístave luxusných jácht, jeden zo siedmich divov sveta, Rhodský kolos, 32 m vysoká bronzová socha Hélia. Ostrov v tvare delfína je presýtený mnohými pamiatkami z rôznych historických období, vystriedali sa tu Rimania, Peržania, Turci, Arabi, Byzantínci, Janovčania, najväčšiu stopu tu však bezpochyby zanechal rytiersky rád johanitov. Ak vaše tohtoročné kroky povedú na „ostrov blaženosti“, čakajú tu na vás viaceré divy súčasnosti: jedinečná zmes starobylých kultúr, antické a stredoveké pamiatky, vychýrené pláže, grécka pohostinnosť a pestrá zábava.

Grécko – Zakynthos

Tretí najväčší zo skupiny siedmych Iónskych ostrovov nazývaných v domácom jazyku aj Heptanissia, benátsky„kvet Východu,“ predstavuje unikátnu skladačku pre všetky zmysly. Uchvátia vás nádherné piesočnaté pláže, romantické zálivy, čarokrásne morské jaskyne, strmé neprístupné útesy či osamelé ostrovčeky, pričom všetky tieto divoké scenérie umocňuje nádherná zeleň okolitej krajiny. Ostrov Zakynthos je pre vás tou pravou dovolenkovou voľbou, pričom nepochybujeme, že si vás získa od prvého momentu, ako sa s ním zoznámite.

K najkrajším, najnavštevovanejším a najviac fotografovaným miestam nielen v Grécku, ale v celosvetovom meradle, patrí nepochybne pláž Navagio nachádzajúca sa na západnej strane ostrova. Vrak pašeráckej lode vyvrhnutý na romantickú pláž obklopenú strmými útesmi, tyrkysové more, biely piesok a zvlnené zelené kopce dodávajú tomuto miestu neuveriteľne podmanivé kúzlo. Jedinečnou ostrovnou atrakciou tejto vyhľadávanej dovolenkovej destinácie sú aj chránené morské korytnačky caretta-caretta, ktoré sa stali neoficiálnym symbolom tohto ostrova.